LJUBLJANA/BEČ, 2.april 2025 – Godišnji OSCE-ov samit o demografiji i migracijama (TiP Alijansa) održan je u Beču 31. marta i 1. aprila, organiziran pod finskim predsjedavanjem OSCE-om (kojom predsjedava ministar), generalnim sekretarom OSCE-a (koji je otvorio skup) i OSCE-ovim Uredom za ljudska prava (ODIHR). 57 država članica Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), uključujući njihove partnere sa Bliskog istoka i Azije, razgovarali su o aktuelnom geopolitičkom trenutku i sigurnosnim izazovima današnjice.
OSCE je drugi najveći multilateralni sistem na svetu, odmah posle Ujedinjenih nacija (UN). Jedinstvena organizacija koja okuplja sve, od Vankuvera do Vladivostoka, započela je kao strateška konferencija za opuštanje tenzija između zapadnog i sovjetskog bloka, u obliku Dekaloga u Helsinkiju, prije četrdeset godina (1975.).
Demografija i migracije su neodvojivi dio evropskih sigurnosnih i društveno-političkih razmatranja. U kontekstu poremećaja, bilo kroz društvenu polarizaciju, oružani sukob ili remetilačke (upotrebu) tehnologije, demografija i migracije (uključujući njihovo korištenje ili eventualnu zloupotrebu) i povezane društvene pulsacije igraju ključnu ulogu u dobrobiti svakog društva. Multidisciplinarni pristup ovoj temi – koji obično uzima u obzir sigurnosna, socijalno-ekonomska i politička razmatranja – mora održavati stalno i puno poštivanje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava, pridržavajući se najviših standarda i odgovornosti svih.
Otvarajući važan panel „Mobilizacija privatnog sektora: inovativni alati za borbu protiv trgovine djecom” zatvaranjem prvog dana Samita, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)[1], prof. dr Zijad Bećirović, govorio je o povezanosti sigurnosnih, društveno-političkih troškova i nekontroliranih migracija. Direktor IFIMES-a je istakao važnost tri istovremene aktivnosti na međunarodnom političkom frontu: puna pravna zaštita ranjivih kategorija, preispitivanje strategija demografske obnove u Evropi, kao i povezivanje migracija sa održivim ekonomskim razvojem u regijama koje šalju migrante kao najbolji način za smanjenje migracijskih pritisaka.
Skup na visokom nivou privukao je pažnju diplomata i stručnjaka iz cijelog svijeta. Ukrajinska kriza koja se često govori (koja paralizira mnoga međunarodna tijela i preopterećuje pažnju publike) ne bi trebala odvratiti Evropljane od najhitnije – egzistencijalne prijetnje Evropi – mogućeg demografskog kolapsa.
Panel je organizirao Međunarodni institut IFIMES u saradnji sa međunarodnim naučnim časopisom European Perspectives, a glavni govornici su bili Taha Ayhan, predsjednica ICYF-a na temu „Demografija, migracije, trgovina ljudima u zemljama OSCE-a – zašto bi svet OIC-a bio dio debate?; Uloga ICYF-a”, Edna dos Santos, bivša šefica kreativnih industrija UNCTAD-a, sada Kultura za mir i predsjednica Mirovnog odbora na temu „Kreativna ekonomija: Zaštita ugroženog stanovništva – žene, maloljetnici, starosjedilački narodi u ruralnim i isturenim područjima“.
Učesnici panela su uključivali Eileen Dong, izvršna direktorica, Hope Pyx Global, SAD, sa intervencijom pod nazivom: „Raskrsnica eksploatacije djece, globalnih lanaca opskrbe i biotehnologije“; prof. Birgitta Dresp-Langley, PhD, Directeur de Recherche CNRS, Francuska, sa radom pod naslovom: "Psihološka ranjivost djece i internet"; Zagovornik preživjelih: Laila Mickelwait, osnivač/izvršna direktorica, Justice Defense Fund, SAD “Borba protiv zlostavljanja putem tehnologije”.
Prezentaciju IFIMES Mini studije: „Tehnologija i zloupotreba“ predstavili su Shaikha al Marri, Katar (regionalni direktor IFIMES GCC), Dunja Spasojević, službenica za informacije IFIMES CEE, i Kamila Bogdanova, istraživačica IDM-a.)
Moderator je bio dr. Anis H. Bajrektarević, profesor međunarodnog prava i globalnih političkih studija, dok je Eva Petrič predstavila kratki video-art performans pod nazivom „«SURRaGATE LANDSCAPES«
Dajući praktičan doprinos povezivanju migracija sa (kreativnom) ekonomijom, IFIMES je pozvao dvije mlade afričke poduzetnice, Happyneser Paulo Mtabilwa i Brenda Nafula Makokha, da izlože svoj rad koji štiti ranjive kategorije, unapređuje domorodačko znanje i nudi održivu ekonomsku priliku za mlade migrante iz svijeta u razvoju.
Ljubljana/Beč, 2.april 2025
[1] IFIMES - Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije sa sjedištem u Ljubljani, Slovenija, ima specijalni savjetodavni status pri Ekonomsko-socijalnom vijeću ECOSOC/UN, New York, od 2018.godine i izdavač je međunarodne naučne revije „European Perspectives“, link: https://www.europeanperspectives.org/en